27. маја 2022. предавањем проф. БОЈАНА ЈОВАНОВИЋА на тему ,,Панславизам и музика" у читаоници Градске библиотеке ''Атанасије Стојквић'' завршени сз дванаести Дани словенске писмености и културе.
27. маја 2022. предавањем проф. БОЈАНА ЈОВАНОВИЋА на тему ,,Панславизам и музика" у читаоници Градске библиотеке ''Атанасије Стојквић'' завршени сз дванаести Дани словенске писмености и културе.
У оквиру Дана словенске писмености и културе 26. маја у читаоници Градске библиотеке ''Атзанасије Стојковић'' проф. др ПРЕДРАГ МИЛОСАВЉЕВИЋ одржао је предавање на тему ''Начело склада у српској култури - историја једне идеје",
У оквиру манифестације Дани словенске писмености и културе 25. маја 2022. у читаоници Градске библиотеке ''Атанасије Стојковић'' проф. др Јелене Панић Мараш одржала је предавање на тему "Милош Црњански и словенство".
У оквиру програма манифестације Дани словенске писмености и културе 24. маја 2022. године у читаоници Градске библиотеке ''Атанасије Стојковић'' одржано је предавање проф. др Станке Стјепановић: "Светосавско светло у словенским земљама".
У оквиру 12. Манифестације "Дани словенске писмености и културе" у Хочу Културног центра ''Брана Црнчевић'' постављена је изложбe икона и калиграфских радова ученика 15 oсновних школа са подручја општине Рума, Сремска Митровица и Батајница. Организатор ове изложбе је Основана школа "Душан Јерковић".
У оквиру Дана словенске писмености ми културе у читаоници Градске библиотеке ''Атанасије Стојковић'' 23. маја одржано је предавање проф. др Павла Ботића: "Здравоумље архимандрита Рафаила Карелина"
Манифестација „Дани словенске писмености и културе“, која се по дванаести пут одржава у нашем граду свечано је отворена 20. маја 2022. године, у великом холу Културног центра „Брана Црнчевић“ у Руми, са почетком у 18.00 часова. Директор Градске библиотеке у Руми Дамир Васиљевић Тоскић захвалио се присутнима и представио програм манифестације у наредним данима, који је заиста богатог садржаја и који ће трајати све до 27. маја, када следи затварање манифестације. Такође, пригодном беседом, присутнима се обратио и архијерејски намесник и парох румски протојереј-ставрофор Сретен Лазаревић. Поздравну реч на отварању манифестације упутила је председница Општине Рума Александра Ћирић која је истакла значај манифестације и подсетила да су управо ови дани право место да се укаже на сву раскош и значај културне баштине, изникле из семена филолошког, књижевног и преводилачког подвига. Свечано отварање манифестације, којој су присуствовао и Андреј Буравов, други секретар Амбасаде Руске Федерације у Републици Србији, употпуњено је уметничким програмом: Ансамблом народних игара и песама „Бранко Радичевић“Рума, под руководством Петра Поповића, група „Врело“ и Стефан Бодирожа – солиста на хармоници.
ПРОГРАМ
XII МАНИФЕСТАЦИЈЕ
„ДАНИ СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ И КУЛТУРЕ“
20. – 27. МАЈ 2022. ГОДИНЕ
20. МАЈ 2022. СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ
XII МАНИФЕСТАЦИЈЕ
„ДАНИ СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ И КУЛТУРЕ“ 18 часова
21. МАЈ 2022. ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА
22. МАЈ 2022. ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА
„Моја умиљата и нежна звер“ 18 часова
23. МАЈ 2022. ПРОФ. ДР ПАВЛЕ БОТИЋ
„Здравоумље архимандрита Рафаила Карелина“ 18 часова
24. МАЈ 2022. ПРОФ. ДР СТАНКА СТЈЕПАНОВИЋ
„Светосавско светло у словенским земљама“ 18 часова
25. МАЈ 2022. ПРОФ. ДР ЈЕЛЕНА ПАНИЋ МАРАШ
„Милош Црњански и словенство“ 18 часова
26. МАЈ 2022. ПРОФ. ДР ПРЕДРАГ МИЛОСАВЉЕВИЋ
„Начело склада у српској култури – историја једне идеје“ 18 часова
27. МАЈ 2022. ПРОФ. БОЈАН ЈОВАНОВИЋ
„Панславизам и музика“ 18 часова
Затварање Манифестације
Традиционална Манифестација "Дани словенске писмености и културе" у Руми одржана је ове године 11. пут, од 21 до 28 маја 2021.
На свечаном затварању учествују: Музичка група ВРЕЛО, АНИП "Бранко Радичевић", ГТО "Бранко Радичевић" и "Арс футура" - ученик "Музичког кутка", у име организатора Манифестације завршну реч дао је директор Градске библиотеке "Атанасије Стојковић" Дамир Васиљевић Тоскић. организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума Техничка подршка: Ворки тим Рума
премијeра заказана за 12 часова
организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума
YouTube канал: Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ, РумаТехничка подршка: Ворки тим Рума
ПРОГРАМпетак, 28. мај - СТАНКА СТЈЕПАНОВИЋ: „Значај Законоправила Светог Саве за словенске народе“, предавањеСТАНКА СТЈЕПАНОВИЋ (1954) је редовни професор на ужој научној области Грађанско право. На Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву предаје од 2000. године. Руководилац је Катедре за Грађанско право. У више наврата обављала је функцију продекана за научно-истраживачки рад. Такође је обављала функцију продекана за финансије на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву, те је била и члан Сената Универзитета у Источном Сарајеву. Члан је Удружења правника Републике Српске. Аутор је двају монографија, три уџбеника и 36 стручних и научних радова.
Последње вечери 11. Манифестације слушамо предавање проф. Станке Стјепановић у читаоници Градске библиотеке са почетком у 19 часова.Због актуелне епидемиолошке ситуације број места у читаоници је ограничен. Хвала на разумевању!Сва предавања са овогодишње Манифестације биће накнадно доступна на нашем YouTube каналу Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ, Рума
организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума
YouTube канал: Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ , Рума
Техничка подршка: Ворки тим Рума
ПРОГРАМ
четвртак, 27. мај - ЈАСМИНА ГРКОВИЋ МЕЈЏОР: „Рађање словенске писмености“, предавање
Сва предавања са овогодишње Манифестације биће накнадно доступна на нашем YouTube каналу Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ, Рума
организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума
YouTube канал: Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ , Рума
Техничка подршка: Ворки тим Рума
ПРОГРАМ
среда, 26. мај - СВЕТИСЛАВ БОЖИЋ: „Утицај Византије и Свете Горе на живот јужних Словена"
предавање у 19 часова у читаоници Градске библиотеке
СВЕТИСЛАВ БОЖИЋ (1954) српски је композитор, универзитетски професор и члан Српске академије науке и уметности (САНУ).
Ради као професор "Слобомир П" Универзитета у Бијељини и Факултета музичке уметности у Београду, где предаје хармонију.
Сматра се једним од најзначајнијих композитора српске духовне музике засноване на православној традицији и византијском културолошком коду.
Аутор је преко 200 композиција различитих жанрова од солистичких, камерних, хорских, орекстарских до вокално-инструменталних.
Музика Светислава Божића извођена је у шеснаест земаља: Јапану, Енглеској, Украјини, на Кипру, у Грчкој, Бугарској, Мађарској, Италији, Швајцарској, Француској, Шпанији, Белгији, Немачкој, Португалији, САД, Русији, у престижним концертним дворанама: Концертна дворана Чајковски у Москви, Концертна дворана КАПЕЛЛА, Санкт Петербург, Русија, Regent Hall, Лондон, Велика дворана Националне музичке академије Чајковски, Кијев, Концертна дворана ГЛИНКА, Запорожје, Украјина, Концертна дворана ”L Heure Bleue“, Швајцарска.
Добитник је бројних награда и признања, измeђу осталих: Златног Беочуга, Октобарске награде града Београда, Вукове награде, награде Стефан Првовенчани и др.
Вечерашње предавање биће одржано у читаоници Градске библиотеке са почетком у 19 часова.
Због актуелне епидемиолошке ситуације број места у читаоници је ограничен. Хвала на разумевању!
Сва предавања са овогодишње Манифестације биће накнадно доступна на нашем YouTube каналу Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ, Рума
организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума
YouTube канал: Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ , Рума
Техничка подршка: Ворки тим Рума
ПРОГРАМ
уторак, 25. мај - ГОЈКО БОЖОВИЋ – Издавачка кућа АРХИПЕЛАГ: „100 словенских романа: слика друштва у новијим словенским романима“,
предавање у 19 часова у читаоници Градске библиотеке
ГОЈКО БОЖОВИЋ (1972), песник, књижевни критичар и есејиста, оснивач и власник издавачке куће "Архипелаг".
Aутор је збирки песама: Подземни биоскоп, Песме о стварима, Архипелаг и Елементи; есеја: Поезија у времену. О српској поезији друге половине 20. века и Места која волимо. Есеји о српској поезији; антологија: Антологија новије српске поезије, Place We Love. An Anthology of Contemporary Serbian Poetry и Свет око нас. Антологија савремене српске приче.
Добитник је награда за поезију: „Матићев шал“, „Брана Цветковић“, „Ђура Јакшић“, „Бранко Ћопић“ и „Europa Giovani International Poetry Prize“ и за есејистику: „Борислав Пекић“.
Бави се приређивачким и уредничким радом.
Оснивач и главни уредник Издавачке куће Архипелаг.
У издању Архипелага објављена је тематска антологија савремене српске приче о европским градовима Свет око нас.
Издавачка кућа Архипелаг учесник је пројекта СТО СЛОВЕНСКИХ РОМАНА Међународне фондације Форум словенских култура чиме је започета интезивна књижевна размена између словенских народа, као и упознавање несловенског света са словенским књижевностима. Државе чланице пројекта изабрале су по десет романа објављених после пада Берлинског зида. Једини критеријум избора јесте уметнички квалитет. Овакав пројекат, неомеђен генерацијским, поетичким, идејним или било каквим другим критеријумима, води нас у узбудљиву интелектуалну авантуру без предвидљивих одговора.
Четврте вечери Манифестације угостићемо уредника ИК Архипелаг. Читаоница Градске библиотеке у 19 часова.
Због актуелне епидемиолошке ситуације број места у читаоници је ограничен. Хвала на разумевању!
Сва предавања са овогодишње Манифестације биће накнадно доступна на нашем YouTube каналу Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ , Рума
организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума
YouTube канал: Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ, Рума
Техничка подршка: Ворки тим Рума
ПРОГРАМ
понедељак, 24. мај - МУХАРЕМ БАЗДУЉ: „Вук данас“, предавање у 19 часова у читаоници Градске библиотеке
Мухарем Баздуљ (Травник, 19. мај 1977) је српски и босанскохерцеговачки књижевник, преводилац и новинар бошњачког порекла. Један је од најбољих и најпознатијих млађих писаца на простору бивше Југославије.
Биографија
Рођен је 19. маја 1977. године у Травнику, дипломирао и магистрирао на Филозофском факултету у Сарајеву енглески језик, енглеску и америчку књижевност. Мајка му је др мед. Нyра Баздyљ Хyбијар, попyларна књижевница, а отац др прим. Салих Баздуљ, обоје награђивани књижевни аутори из Травника. Књижевне и публицистичке текстове Мyхарем Баздyљ објављује у многим часописима и листовима у БиХ, Србији и региону. Књиге су му преведене и објављене на немачком, енглеском и пољском језику, а приче и есеји на још десетак језика.
До јанyара 2018. године објавио је седам романа, пет књига прича, три књиге колумни, две књиге есеја и једну књигу сонета.
Писање Мухарема Баздуља је високо цењено у БиХ и Србији. 2014. године постао је добитник две највише српске новинарске награде: награде листа Данас “Станислав Сташа Маринковић“, која се додељује за новинарску храброст и посебне домете у истраживачком и аналитичком новинарству, као и награде “Богдан Тирнанић“ Удружења новинара Србије, за најбољу колумну или коментар. Пре тога, 2013. године, добио је и награду Друштва новинара БиХ за “најбољег новинара у категорији тисканих медија“.
До 2009. био је новинар магазина БХ Дани, до 2012. заменик главног уредника сарајевских дневних новина Ослобођење. Живи и ради у Србији од 2012. године. Држављанин је Репyблике Србије. 2016. године у знак личног протеста напyшта редакцијy београдског магазина Време у којем је објављивао од 2003. Ожењен, има једно дете.
Библиографија
One Like a Song (приче)
Друга књига (приче)
Концерт (роман)
Ђаур и Зулејха (роман)
Послови и дани (есеји)
Heroes (сонети)
Транзит, комета, помрачење (роман)
Чаролија (приче)
Филигрански плочници
Сјетва соли (роман)
Април на Влашићy (роман)
Мали прозор (роман)
И дрyги/они сy пјевали о ратy (есеји)
Јерес номинализма
Лутка од марципана (роман)
Травничко тројство (приче)
Карловачки мир
С времена на вријеме
Последњи мушкарац
Квадратни корен из живота
Награде
Дрyга књига - награда Сорош фондације, Отвореног дрyштва БиХ за најбољy књигy прича, 1999.
Трећа награда за радио-драму Радио Сарајева, 2013.
Награда Станислав Сташа Маринковић, 2014.
Награда Богдан Тирнанић, 2014.
Вечерашње предавање заказано је за 19 часова у читаоници Градске библиотеке.
Због актуелне епидемиолошке ситуације број места је ограничен. Хвала на разумевању!
Сва предавања са овогодишње Манифестације биће накнадно доступна на нашем YouTube каналу Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ , Рума
У оквиру 11. Манифестације "Дани словенске писмености и културе" у недељу, 23. маја
ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА: "Пушкин: Последњи дуел"
Режија: Наталија Бондарчук
Жанр: Драма
Улоге:
Сергеј Безруков … Пушкин
Ана Снаткина … Наталија
Јевгенији Стичкин … Љермонтов
Виктор Сухоруков … пуковник Галахов
У оквиру 11. Манифестације "Дани словенске писмености и културе" у суботу, 22. маја
ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА: "Очи чорније"
У оквиру 11. Манифестације "Дани словенске писмености и културе" одржавају се изложбе икона и калиграфских радова.
У Завичајном музеју Рума отворена је Изложба икона ученика основних школа. На овогодишњој изложби, шестој по реду, учествују ученици основних школа са подручја општине Рума, Сремска Митровица, Нови Београд и Пећинци. Организатори изложбе су ОШ "Душан Јерковић" Рума и Завичајни музеј Рума.
У читаоници Библиотеке можете погледати изложбу калиграфских радова ученика Средње стручне школе "Бранко Радичевић".
Захваљујемо се нашим дугогодишњим сарадницима Завичајни музеј Рума - Ruma County Museum, Основна школа ,,Душан Јерковић" и Средњој стручној школи "Бранко Радичевић"из Руме на сарадњи и и учествовању на манифестацији "Дани словенске писмености и културе".
Изложбе можете погледати од 21. до 28. маја 2021. године.
11. МАНИФЕСТАЦИЈА „ДАНИ СЛОВЕНСКЕ ПИСМЕНОСТИ И КУЛТУРЕ“ РУМА 2021.
организатор: Градска библиотека ''Атанасије Стојковић'' Рума
YouTube канал: Градска библиотека АТАНАСИЈЕ СТОЈКОВИЋ , Рума
Техничка подршка: Ворки тим Рума
ПРОГРАМ
21 - 28. МАЈ 2021.
петак, 21. мај - ОТВАРАЊЕ 11. МАНИФЕСТАЦИЈЕ "Дани словенске писмености и културе"
субота, 22. мај - ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА: "Очи чорније"
недеља, 23. мај - ПРОЈЕКЦИЈА ФИЛМА: "Последњи дуел"
понедељак, 24. мај - МУХАРЕМ БАЗДУЉ: „Вук данас“, предавање
уторак, 25. мај - ГОЈКО БОЖОВИЋ – Издавачка кућа АРХИПЕЛАГ:
„100 словенских романа: слика друштва у новијим словенским романима“
среда, 26. мај - СВЕТИСЛАВ БОЖИЋ: „Утицај Византије и Свете Горе на живот јужних Словена", предавање
четвртак, 27. мај - ЈАСМИНА ГРКОВИЋ МЕЈЏОР: „Рађање словенске писмености“, предавање
петак, 28. мај - СТАНКА СТЈЕПАНОВИЋ: „Значај законоправила Светог Саве за словенске народе“, предавање
Затварање Манифестације
ПОКРОВИТЕЉИ: ОПШТИНА РУМА, ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА КУЛТУРУ, ЈАВНО ИНФОРМИСАЊЕ И ОДНОСЕ СА ВЕРСКИМ ЗАЈЕДНИЦАМА ВОЈВОДИНЕ И МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Овогодишња манифестација Дани словенске писмености и културе, која се одржава једанаести пут, а коју организује наша установа почеће у петак 21. маја. Отварање овогодишње манифестације припремљено је у онлајн формату због још увек неповољне епидемиолошке ситуације а сви њени садржаји биће такође емитовани на нашем јутјуб каналу
https://www.youtube.com/channel/UCH-fxCFTkd7-goU5Yzob4JA
Манифестација „Дани словенске писмености и културе“ представља веома важан културно-уметнички догађај не само за Руму и њене грађане, већ и за Срем, Србију, али и све словенске земље. На реализовању ове манифестације у претходних девет година посебну подршку, поред установа културе у Руми и локалне самоуправе, пружили су и дипломатски представници словенских земаља у Србији, научни и културни ствараоци, свештенство...
У протеклих десет година манифестација може да се похвали богатим програмом, као и уваженим учесницима: амбасадорима словенских земаља у Републици Србији, секретарима и аташеима за културу, академицима (Матија Бећковић, Владета Јеротић), књижевним критичарима (Милета Аћимовић Ивков, Драгослав Бокан), универзитетским професорима (Мило Ломпар) као и осталим културним и јавним радницима из Србије и иностранства. Манифестација „Дани словенске писмености“ за време свог трајања у току ових девет година наишла је на топао пријем код публике и исту је пратило преко 12.000 посетилаца.
Поред веома важног духовног сегмента манифестације, она се великим делом бави и културним наслеђем, али и савременим културно-уметничким појавама на културној мапи свих словенских земаља. Градска библиотека „Атанасије Стојковић“, као главни организатор и иницијатор одржавања ове манифестације, се труди да из године у годину програми буду богатији и разноврснији, а публика задовољнија.
Значајну улогу, као и претходних година, у реализовању поменуте манифестације има и локална самоуправа, која својим деловањем и радом подржава активности Градске библиотеке „Атанасије Стојковић“ у настојању да ова манифестација из године у годину буде квалитетнија, а програм разноврснији и богатији.
4. румска књижевна колонија
време одржавања: 14 - 17. септембар 2020.
"РУМА 2020"
Четвртом књижевном колонијом Рума још једном показује да је градска, грађанска средина, у којој је култура, нарочито писана реч, увек цењена и добродошла.
Циљ манифестације је да репрезентује високе домете модерне српске књижевности, али и да допринесе томе да библиотеке буду живе, да не буду музеји књиге.
Овогодишња књижевна колонија, из објективних разлога, биће другачије конципирана у односу на претходне године када су учесници обилазили градове региона и сваке вечери се представљали публици на књижевним вечерима у другом граду. Ове године учесници колоније раде у излетишту Борковац и истоименом ресторану, уз све прописане мере заштите.
Тема скупа: СРЕМ КАО КЊИЖЕВНА РАСКРСНИЦА
Учесници:
1. Ђока Филиповић
2. Тодор Бјелкић
3. Слаћана Миленковић
4. Жељка Аврић
5. Милена Северовић
6. Драгорад Драгичевић
7. Недељко Терзић
8. Симо Поткоњак
9. Радован Дрљача
10. Радивој Прокопљевић - Прока
Сви учесници колоније су из региона Срема.
Зборник радова са 4. књижевне колоније изаћи ће из штампе до 17. септембра 2020. године.
Градска библиотека “Атанасије Стојковић” у Руми , већ 10. годину за редом организатор је и иницијатор значајног културно–уметничког догађаја “Дани словенске писмености и културе”.
У протеклих девет година манифестација може да се похвали богатим програмом, као и уваженим учесницима: амбасадорима словенских земаља у Републици Србији, секретарима и аташеима за културу, академицима (Матија Бећковић, Владета Јеротић), књижевним критичарима (Милета Аћимовић Ивков, Драгослав Бокан), универзитетским професорима (Мило Ломпар) као и осталим културним и јавним радницима из Србије и иностранства.
Како је ова година донела много тога неочикаваног, тако је и ова манифестација морала да изнађе нов начин и прилику за свој опстанак. Стицајем немилих околности везаних за општу епидемиолошку ситуцију, а поштујући све препоручене мере опреза о које се нисмо смели оглушити, ове године 10. Манифестација "Дани словенске писмености и културе" је ораганизована онлајн на youtube каналу 10. Дани словенске писмености и културе (https://www.youtube.com/channel/UCH-fxCFTkd7-goU5Yzob4JA ), у периоду од 4. до 12. септембра са почетком у 19 часова, када су одржавана видео предавања.
Десете јубиларне “Дане словенске писмености и културе”, обележило је седам предавача и два филма, који су имали 2,7 хиљада прегледа на YouTube каналу током 9 дана трајања . Овај број је неоспорно показао колики је био успех у овом начину приказивања манифестације. Далеко већи број људи имао је могућност да пропрати свако предавање. Исто тако сва предавања трајно ће остати доступна свакоме ко пожели поново да их погледа.
Захваљујемо се свима који су учествовали у овом пројекту и који су својим трудом, радом и идејом допринели, да се ова велика манифестација , која се бави културним наслеђем и савременим културно-уметничким појавама на културној мапи свих словенских земаља, упркос свему успешно одржи.
Страна 1 од 2
Имамо 17 гостију на мрежи